Котел пое домакинството на празника „Балканът пее и разказва“

Пъстра палитра на българското фолклорно изкуство показаха в Трявна съставите на НУФИ „Филип Кутев“, Центъра за подготовка за личностно развитие – Котел и читалище "Съгласие-Напредък 1870". Фолклорни традиции и занаяти от котленско бяха представени по време на празника.
Фестивалът започна по традиция с дефиле на участващите колективи от шестте балкански града - Трявна, Елена, Гурково, Твърдица, Котел и Дряново и продължи с надпяване и надиграване на централния градски площад.
Заместник-кметът на Община Котел Шериф Куванджъ покани всички присъстващи на фестивала на Етносите, багрите и Котленския килим, който ще се проведе в дните 30 юли – 1 август в парк „Изворите“ и поздрави всички участници за успешното представяне, както и домакините от Община Трявна. Куванджъ похвали тревненци за добрата организация и успешното провеждане на празника, въпреки пречките създадени от пандемията. „Ще ви покажем красотите, гостоприемството и достойнствата на нашия град. Винаги сте добре дошли в Котел!“, с тези думи заместник-кметът пое знамето на „Балканът пее и разказва“, чрез което Котел официално стана общината-домакин на празника през 2022 година.
Празникът на дружеските градове в Трявна уважиха председателят на ОбС – Котел Христина Чолакова и група общински съветници.
По традиция празникът завърши с хоро на приятелството.
Идеята за общия фолклорен празник между балканските градове е на еленчани. Тя датира от месец юни 1974 г. и от тогава, досега празникът е съхранен. Ежегодното му провеждане е най-доброто доказателство, че е избрана една чудесна форма за популяризиране на духовното богатство на градовете на юг и на север от гордия Балкан. Народните традиции и обичаи не са забравени. Вековни легенди и предания, героични истини за горди и свободолюбиви балканджии се предават от поколение на поколение, което е залог за тяхната вечност и непреходност. Фестивалният форум показва как изкуството може да обединява, да гради мостове и да създава приятелства.
Източник: dnews