Община Сливен

БСП е лидер по агенти на ДС в ръководните органи на партията

------------------------------------
30.03.2019 / 10:37

Общо 60 сътрудници на тоталитарните комунистически служби са заемали или заемат ръководни постове в ръководните и контролни органи на БСП.

Това стана ясно вчера, 29 март 2019 г., след като Комисията по досиетата обяви проверката за принадлежност на лицата в ръководните тела на социалистическата партия, съобщава desebg.com.

Проверката е обхванала общо 454 души. От тях с принадлежност към Държавна сигурност или Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА са установени 60 лица (решение №1591 от 29 март 2019 г.).

Комисията е обявила данните за 52 от тях, а останалите 8 са починали и по закона за досиетата в тези случаи информацията не е публична.

Сътрудниците на комунистическите служби във висшия ръководен апарат на БСП са присъствали през всички години на прехода, показват данните от проверката на Комисията.

Сред тях са много бивши депутати с досиетата от 7-то Велико Народно събрание до сегашното 44-то Народно събрание.

Постове в момета заемат хора като Таско Ерменков и Румен Гечев – членове на Националния съвет на БСП.

До момента от проверените партии БСП е безспорен лидер по присъствието на представители на комунистическите служби в ръководните и контролни органи. На второ място се нарежда ДПС с 21 агенти.

Разкритите от Комисията по досиетата сътрудници в ръководните и контролни органи на БСП са:

 

• Аврам Иванов Тодоров, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 07.10.2002 г.;

• Александър Иванов Маринов, член на ръководен орган на партия (член на Председателството на Висшия съвет) от 19.12.1990 г.;

• Баки Хасанов Хюсеинов, член на ръководен орган на партия (Член на Висшия съвет) от 20.02.2006 г., член на Национален съвет от 16.04.2009 г. до 22.10.2012 г.;

• Благой Александров Дечев, член на ръководен орган на партия (член на Председателството/ Изпълнително бюро) от 19.04.1990 г., член на на Секретариата на Председателството на Висшия съвет от 19.12.1990 г.;

• Борис Янев Стоянов, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 23.01.1997 г.;

• Борислав Кирилов Тошев, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 23.01.1997 г.;

• Боян Борисов Киров, член на ръководен орган на партия (член на Председателството на Висшия съвет) от 19.12.1990 г., член на Висшия съвет от 23.01.1997 г. и от 07.10.2002 г.;

• Боян Стефанов Чуков, член на ръководен орган на партия (член на Национален съвет) от 17.07.2012 г.;

• Бриго Христофоров Аспарухов, член на ръководен орган на партия (Член на Висшия съвет) от 18.06.1998 г. и от 07.10.2002 г., член Изпълнителното бюро на Висшия съвет от 14.07.2000 г., член на Национален съвет от 17.07.2012 г., член на Изпълнителното бюро на Националния съвет от 23.06.2016 г.

• Валентин Николов Вацев, член на ръководен орган на партия (член на Изпълнителното бюро на Висшия съвет) от 23.01.1997 г.;

• Васил Цветков Вълов, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 23.01.1997 г.;

• Веселин Василев Заяков, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 18.06.1998 г., от 14.07.2000 г. и от 07.10.2002 г., член на Национален съвет) от 16.04.2009 г.

• Владимир Владимиров Топенчаров, член на ръководен орган на партия (член на Председателството/ Изпълнителното бюро на Висшия съвет) от 27.01.1992 г., член на а Висшия съвет от 10.10.1994 г. до 14.08.1996 г., от 23.01.1997 г., от 18.06.1998 г., от 14.07.2000 г., от 07.10.2002 г. и от 20.02.2006 г., член на Изпълнителното бюро от 16.04.2009 г., член на Националния съвет от 16.04.2009 г. и от 17.07.2012 г., член на Изпълнителното бюро на Националния съвет от 25.01.2010 г. и от 22.10.2012 г.;

• Владимир Цветанов Димитров, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 14.07.2000 г., от 07.10.2002 г. и от 20.02.2006 г., член на на Национален съвет от 16.04.2009 г.;

• Георги Владимиров Юруков, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 23.01.1997 г., от 07.10.2002 г. и от 20.02.2006 г., член на Национален съвет от 16.04.2009 г. и от 23.06.2016 г.;

• Георги Иванов Димитров, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 07.10.2002 г. и от 20.02.2006 г.;

• Георги Седефчов Първанов, член на ръководен орган на партия (член на Председателството/ Изпълнителното бюро на Висшия съвет) от 27.01.1992 г., член на Изпълнителното бюро на Висшия съвет от 10.10.1994 г., заместник-председател и член на Изпълнителното бюро) от 14.08.1996 г., председател на Изпълнителното бюро на Висшия съвет от 23.01.1997 г. и от 14.07.2000 г. до 21.01.2002 г., председател на Висшия съвет от 18.06.1998 г., член на Национален съвет от 17.07.2012 г.;

• Денчо Стоянов Бояджиев, член на ръководен орган на партия (член на Национален съвет) от 16.04.2009 г. и от 23.06.2016 г.;

• Евгени Захариев Кирилов, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 18.06.1998 г., от 14.07.2000 г., от 07.10.2002 г. и от 20.02.2006 г., член на Национален съвет от 16.04.2009 г., от 17.07.2012 г. и от 23.06.2016 г.;

• Жан Василев Виденов, член на ръководен орган на партия (член на Председателството на Висшия съвет) от 19.12.1990 г., председател на Висшия съвет от 27.01.1992 г., председател и член на Изпълнителното бюро на Висшия съвет от 10.10.1994 г., член на Висшия съвет от 23.01.1997 г. и от 18.06.1998 г.;

• Захари Михайлов Захариев, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 14.07.2000 г., от 07.10.2002 г. и от 20.02.2006 г., член на Национален съвет от 17.07.2012 г. и от 23.06.2016 г.;

• Иван Алексиев Гайтанджиев, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 23.01.1997 г., от 18.06.1998 г., от 14.07.2000 г., от 07.10.2002 г. и от 20.02.2006 г.;

• Иван Данев Токаджиев, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 14.07.2000 г. и от 07.10.2002 г., член на ръководен орган на партия (член на Национален съвет) от 23.06.2016 г.;

• Иван Йорданов Димитров, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 18.06.1998 г., от 14.07.2000 г. и от 07.10.2002 г.;

• Иван Кирилов Христов, член на ръководен орган на партия (член на Изпълнителното бюро на Висшия съвет) от 14.08.1996 г., член на Висшия съвет от 23.01.1997 г.;

• Калин Николов Димитров, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 23.01.1997 г.;

• Красимир Статков Статков, член на контролен орган на партия (член на Общопартийна контролна комисия) от 16.04.2009 г., от 10.10.2007 г. и от 23.06.2016 г.;

• Любен Стоянов Гоцев, член на ръководен орган на партия (член на Председателството на Висшия съвет) от 10.04.1990 г.;

• Любомир Недков Кючуков, член на ръководен орган на партия (член на Председателството/ Изпълнителното бюро на Висшия съвет) от 19.04.1990 г. и от 19.12.1990 г.;

• Любомир Панайотов Коларов, член на ръководен орган на партия (член на Изпълнителното бюро на Висшия съвет) от 10.10.1994 г. до 14.08.1996 г., член на Висшия съвет от 23.01.1997 г., от 14.07.2000 г. и от 07.10.2002 г.;

• Любомир Петров Божков, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 23.01.1997 г., от 18.06.1998 г., от 14.07.2000 г. и от 07.10.2002 г.;

• Мирослав Костадинов Попов, член на ръководен орган на партия (член на Изпълнителното бюро на Висшия съвет) от 10.10.1994 г. до 14.08.1996 г. и от 23.01.1997 г., член на Висшия съвет от 07.10.2002 г. и от 20.02.2006 г., член на Национален съвет) от 17.07.2012 г.;

• Младен Драганов Костов, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 20.02.2006 г., член на Национален съвет) от 16.04.2009 г. и от 17.07.2012 г.;

• Никола Иванов Инджов, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 23.01.1997 г. и от 18.06.1998 г.;

• Николай Борисов Чаталбашев, член на контролен орган на партия (член на Общопартийна контролна комисия) от 10.10.2007 г.;

• Нина Лазарова Геринска, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 07.10.2002 г., член на контролен орган на партия (член на Общопартийна контролна комисия) от 10.10.2007 г., от 16.04.2009 г., от 17.07.2012 г. и от 23.06.2016 г.;

• Огнян Димитров Пищиков, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 23.01.1997 г.;

• Петър Георгиев Башикаров, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 18.06.1998 г., от 14.07.2000 г., от 07.10.2002 г. и от 20.02.2006 г.;

• Пламен Георгиев Ранчев, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 20.02.2006 г.;

• Росен Малинов Малинов, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 23.01.1997 г. и от 14.07.2000 г., член на Национален съвет) от 16.04.2009 г. и от 17.07.2012 г., член на контролен орган на партия (член на Общопартийна контролна комисия) от 23.06.2016 г.;

• Румен Василев Гечев, член на ръководен орган на партия (член на Национален съвет) от 23.06.2016 г.;

• Румен Илиев Гунински, член на ръководен орган на партия (член на Национален съвет) от 23.06.2016 г.;

• Румен Славейков Сербезов, член на ръководен орган на партия (секретар и член на Висшия съвет) от 10.04.1990 г.;

• Сашка Антонова Тръпкова, член на ръководен орган на партия (Член на Висшия съвет) от 14.07.2000 г., от 07.10.2002 г. и от 20.02.2006 г., член на Национален съвет) от 16.04.2009 г. и от 17.07.2012 г.;

• Стойчо Михайлов Шапатов, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 23.01.1997 г. и от 07.10.2002 г.;

• Таско Михайлов Ерменков, член на ръководен орган на партия (Член на Национален съвет) от 23.06.2016 г.;

• Татяна Димитрова Пазийска, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 07.10.2002 г.;

• Тодор Иванов Костадинов, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 14.07.2000 г. и от 07.10.2002 г.;

• Христофор Ефтимов Христов, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 23.01.1997 г.

• Член на ръководен орган на партия (член на Национален съвет) от 16.04.2009 г.;

• Чавдар Атанасов Добрев, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 23.01.1997 г., от 18.06.1998 г. и от 07.10.2002 г.;

• Юрий Леонов Асланов, член на ръководен орган на партия (член на Висшия съвет) от 20.02.2006 г., член на Национален съвет) от 16.04.2009 г., от 17.07.2012 г. и от 23.06.2016 г., член на Изпълнителното бюро на Националния съвет от 23.06.2016 г. до 12.04.2017 г.

Очаква се проверката на сътрудниците на ръководни постове в партиите да продължи с политическа партия „Воля”, която е представена в настоящия парламент.

 

Източник: "Фактор"

 
 

Copyright © 2008-2019 Агенция "СЕДМИЦА" - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев