Община Сливен

Григор Димитров на първи финал от АТП в Бризбейн

Григор
05.01.2013 / 09:58

Григор Димитров се класира за исторически първи финал на български представител в турнир от календара на АТП.

Тенисистът извоюва трудна победа над Маркос Багдатис с 6:3, 5:7, 7:6(5) и го елиминира от надпреварата в Бризбейн с награден фонд 436 630 щатски долара.

В битката за титлата хасковлията ще се изправи срещу третия в света Анди Мъри. Британецът се възползва от контузията на японеца Кей Нишикори, който се отказа, докато губеше с 4:6, 0:2 в другия полуфинал.

Димитров влезе отлично в срещата и проби своя съперник още при първото му подаване. Не след дълго той взе максимума от грешките на кипъреца и поведе с 3:0. До края на сета единственото изпитание пред него беше спасяването на три точки за пробив, които се оказаха решаващи за успеха му с 6:3, украсен с шест аса.

Началото на втората част повтори първата и Димитров направи нов пробив за 2:1. Багдатис обаче съумя да възстанови равенството още в следващия гейм, а след две отразени възможности за пробив на българина поведе с 3:2.

Резултатът стигна до 6:5 за Багдатис, но вместо да вкара сета в тайбрек, хасковлията допусна двойна грешка при последната точка и бе пробит за равенство в мача.

В третата част битката на корта стана още по-оспорвана. Багдатис спечели подаването си и стигна до две възможности за пробив, които Димитров съумя да отрази и не позволи на опонента си да се откъсне напред.

Двамата тенисисти продължиха да взимат сервисите си и вкараха сета в тайбрек. Българинът поведе и успя да затвори срещата още с първия си мачбол при 6:5. С втората си победа от три двубоя с Багдатис той си осигури ново рекордно класиране в световната ранглиста и възможно влизане сред първите 40.

Димитров не скри радостта си от страхотното начало на сезона. "Много съм щастлив, още повече, че това е първият турнир за годината. Чувството е прекрасно", заяви той след успеха.

"В третия сет всичко зависеше от това кой ще се възползва от първата си възможност. Тогава при 4:5 беше много важен момент. Знаех накъде се придвижва той и вече гонех топката. Малко импровизирах (с бекхенд)", обясни 21-годишният хасковлия.

Българинът за първи път стига до финал от подобен ранг, като в досегашната си кариера има три загубени полуфинала в турнири на АТП. Решителният мач за титлата в Бризбейн ще бъде неговата втора среща с победителя от миналата година Анди Мъри, от когото има загуба с 4:6, 4:6 в Банкок през 2011 г.