Община Сливен

Провал в Лондон: Най-слабата ни олимпиада от 60 години

13.08.2012 / 08:37

"За последната година напрвихме повече, отколко за предишните 22", твърдяха често премиерът Бойко Борисов и спортният министър Свилен Нейков преди началото на олимпадата в Лондон. Игрите в английската столица през 2012 г. обаче белязаха най-слабото представяне на България от 60 години насам, а тези думи след края на най-големия спортен форум звучат най-малкото нелепо пише "Капитал".

Спортистите в Лондон спечелиха само един сребърен и един бронзов медал и завършиха на 63-ото място в крайното класиране. Заедно с Естония, Индонезия, Малайзия, Пуерто Рико и Тайпе. Бъгария остана без олимпийска титла за първи път от игрите в Хелзинки през 1952 г., когато спечели първи медал в своята история - на боксьора Борис Николов. Тогава 63-ма спортисти участваха в осем дисциплини. В Лондон представители отново бяха 63, но в 16 спорта.

"Въпреки всичко аз лично съм много доволен от представянето на българските отбори. Във всяка дисциплина почти - ако загубвахме, беше или заради късмет, или малко не ни достигаше. Което показва, че методиката, подготовката, усилията, които са положили хората, са много големи", каза Борисов.

Медалите

Станка Златева взе сребърен медал в свободната борба в категория до 72 кг, след като загуби във финала от 21-годишната рускиня Наталия Воробиева. Боксьорът Тервел Пулев спечели бронз в категория до 91 кг, като в полуфиналите отстъпи пред бъдещия шампион Олександър Усик с 5:21 точки.

"Доволен съм, защото печеля медал. Съжалявам само, че не успях да стигна финал. Борех се да го достигна, но не успях. Дадох всичко от себе си. Играх колкото мога, но за толкова ми стигнаха силите", коментира Пулев, който според старши треньора на националите Михаил Таков е приятната изненада в боксовия турнир.

И докато постижението на Пулев беше голям успех, още повече че загуби от най-силния състезател в тази категория в последните две години, то среброто на Златева остави малко горчив привкус. Защото макар представянето й да беше много силно на цялостния фон, петкратната световна шампионка доминираше във финала, спечели първата част и беше изключително близо до олимпийската титла, но Воробиева се възползва от единствената грешка на българката, за да направи туш.

"Това е голям позор, но връщане назад няма и трябва да си носим кръста. Печеля медал, но не знам какво да ви кажа наистина. Пак направих грешка, имаше подценяване, не бях концентрирана на 100 процента и точно когато не трябва, губя срещата. Това е, сама съм си виновна. Радвам се, че поне имам някакъв медал", коментира представянето си Златева.

Силно представяне

Освен Пулев и Златева още няколко български спортисти направиха много силно представяне в Лондон. Живата легенда Йордан Йовчев, който участваше на рекордната в историята на спортната гимнастика шеста олимпиада, се класира за финала на халки и завърши на изключително впечатляващото за неговите 39-години седмо място. В последното състезание в своята кариера той за пореден път защити реномето си на велик спортист.

Много впечатляващо беше и представянето на националния отбор по волейбол. Раздиран от непрекъснати скандали в седмиците преди олимпиадата, напуснат от най-голямата си звезда Матей Казийски, с голяма неяснота около треньорския пост и с един много млад и до голяма степен неопитен състав, тимът разби предварителните очаквания за слабо представяне, победи категорично силни отбори като Полша, Италия и Германия и завърши на четвърто място.

Copyright © 2008-2017 Агенция "СЕДМИЦА" - Сливен | RSS емисия | Статистика | Статистика

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Анна Вълева | Програмиране и SEO от Христо Друмев