Община Сливен

Победителите в събора „Пролетни игри и обичаи – Цветница”- Твърдица

------------------------------------
12.04.2017 / 20:09

ХVІІІ-ти Регионален фолклорен събор „Пролетни игри и обичаи – Цветница”- се проведе в Твърдица. Празникът не е с конкурсен характер. В него участваха 40 групи от 37 населени места от Сливенска, Старозагорска, Ямболска и Бургаска области. В програмата на събора бяха включени още изложба базар на месни производства, занаяти, приложни изкуства, местна кухня и други. Жури в състав доц.д -р Владимир Демирев - Фолклорист, етнолог, Станка Иванова – хореограф и Георги Иванов Георгиев – музикален педагог определиха призьорите в отделните категории.

 

 

І. Пролетни обичаи

 

І-во място – 2 награди

-„Заговезни”, кукерска група, НЧ „Д-р Петър Берон”с.Тополчане, Община Сливен

- „Заораване и засяване”, кукерска група,НЧ „Просвета 1920” с.Маломир, обл. Ямбол

ІІ-ро място –

„Заораване и засяване”, кукерска група, НЧ „Просвета 1935” с.Глушник, Община Сливен

ІІІ-то място – две награди

- „Лазаруване”, НЧ „Просвета 1915”, кв. Гипсово, гр. Раднево

- Пролетен обред „Първи март””,с. Калояново, Община Сливен

Поощрителна награда –„Лазарки”, НЧ „Просвета 1898” гр.Шивачево

Поощрителна награда на дарител за нова група за обичаи

НЧ „Развитие 1928” гр.Твъдица, кв.Козарево

 

ІІ.Обредни пролетни игри и танци:- 1 награда

 

І-во място – пролетни танци „Филеци”, Пенсионерски клуб „Напредък” с.Бата, общ.Поморие

 

ІІІ.Местни хора- 1 награда

 

І-во място – НЧ „Христо Ботев 1936”, с.Бяла, общ.Сливен

 

ІV. Изпълнение на специфични местни танци:

 

І-во място - НЧ “Нов път 1948” с.Бяла паланка

ІІ-ро място – НЧ „Пробуда 1928” с.Оризари

ІІІ-то място - НЧ “Нова светлина 1946” с. Жълт бряг

 

V. Танцови разработки на фолклорна основа

 

А. Детски групи до 14 г.

І-во място – Хореографска паралелка, ОУ „Л.Каравелов” гр.Нова Загора

ІІ-ро място – НЧ „Войвода Генчо Къргов 1920”, гр.Гурково

 

3 поощрителни награди:

- ДГ„Надежда” гр.Нова Загора

- Подготвителна група „Минзухарчета”, КНПТ „Купонджии” гр.Нова Загора

- Детска фолклорна група „Мъниста”, КНПТ „Купонджии” гр.Нова Загора

Б.Групи от 14 до 20 г. – 3 награди

І-во място – НЧ „Войвода Генчо Къргов 1920”, гр.Гурково

ІІ-ро място – Средношколски танцов състав, НЧ”Св.св.Кирил и Методий 1914” гр.Твърдица

ІІІ-то място - НЧ „Св.св.Кирил и Методий 1937”, с.Боров дол

В. Групи над 20 г.- 2 награди

І-во място – Самодеен танцов състав, НЧ”Св.св.Кирил и Методий 1914” гр.Твърдица

ІІ-ро място –НЧ „Просвета 1898”, гр.Шивачево

 

VІ.Индивидуални – инструментални – 1 награда:

 

Еньо Тенев Танев- гъдулка, НЧ”Просвета 1915” гр.Раднево, кв.Гипсово

VІІ.Групови – инструменталисти - 1 награда

Гайдарски състав - НЧ”Св.св.Кирил и Методий 1914” гр.Твърдица

 

VІІІ. Индивидуални – певци

 

А. До 14 г. – 1 награда

І-во място - Стефания Ивайлова Георгиева, НЧ „Просвета 1935”, с.Глушник, общ.Сливен

Б. От 14 до 20 г.- 2 награди

І-во място- Ани Георгиева, НЧ „Св.св.Кирил и Методий 1937” с.Боров дол;

Поощрителна награда - Стоян Георгиев Господинов от гр.Шивачево

В. над 20 г.

І-во място - Стоянка Стоянова Динева, НЧ „Съзнание 1871” с.Сърнево, общ.Раднево

ІІ-ро място - Стоянка Алдинова Иванова, ПК „Теменуга” кв.Гипсово, гр.Раднево

ІІІ-то място - Емилия Стоянова от гр.Стара Загора

 

ІХ. Дуети, трио, певчески групи за обредни песни

 

А. До 14 год.

І-во място – Трио - Деница Мишинева, Дарина Леонова и Теодора Кунева ,НЧ”Св.св.Кирил и Методий 1914” гр.Твърдица

 

ІІ-ро място - Дует Памела Николаева и Неделина Петрова,

НЧ „Светлина 1872”, с.Кортен, общ.Нова Загора

 

ІІІ-то място – 2 награди

Дует Ева и Вики при Клуб за народни песни, танци и обичаи „Купонджии” гр.Раднево

Дует „Щурчовци” при клуб за народни песни, танци и обичаи „Купонджии” гр.Раднево

 

1 поощрителна награда – Дует Каролина Калчева и Магдалена Пенчева НЧ „Пробуда 1928”, с.Новоселец, общ.Нова Загора

 

Б. Дуети над 20 г.- 2 награди

ІІ-ро място – с. Глушник

Поощрителна – Певческа група, НЧ „Пробуда 1928”, с.Новоселец, общ.Нова Загора

 

В.Певчески групи за обредни песни – 5 награди

І-во място – 2 награди

- Женска фолклорна група „Тракийки” при НЧ „Съзнание 1871” с.Сърнево, общ.Раднево

- Певческа фолклорна група при НЧ „Митьо Станев 1929” с.Знаменосец, общ.Раднево с. Знаменосец

ІІ-ро място – Певческа група „Драгица” при НЧ „Изгрев 1928” с. Драгоданово

ІІІ-то място –2 награди

- Клуб на хора с увреждания „Кураж” гр.Раднево, гр. Раднево

- Женска певческа група „Златна праскова” с. Червенаково

 

 

Х. Изложби

 

1. Радка Стефанова – обредни хлябове

2. Митко Пенев Петров- стрели за Сирни Заговезни

3. Пепа Вълева Ганева – плъстене на вълна

НЧ „Хр. Ботев 1920”, с. Млекарево

 

4. Радка Златева

5. Кинка Янкова

6.Мария Иванова

Плетиво, домашни дейности -

7. Детска работилница ”Великден иде”, Мариела Иванова, Твърдица

8. Георги Тодоров Кунев – 6 г. - приложни техники, Стара Загора

9. Георги Атанасов- фотограф, Твърдица

 

 
 

Copyright © 2008-2017 Агенция "СЕДМИЦА" - Сливен | RSS емисия | Статистика | Статистика

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Анна Вълева | Програмиране и SEO от Христо Друмев