Община Сливен

Смърт и четири инфаркта при дузпите на мача Бразилия - Чили

...
29.06.2014 / 20:14

Световното навлезе ударно във фазата на елиминациите, когато мачовете стават опасни за хора със слаби сърца.

Кримката с дузпите в първия осминафинал между Бразилия и Чили докара инфаркт на четирима зрители на трибуните в Белу Оризонте и причини смъртта на друг пред телевизора. Никога досега медицинските екипи на стадиона не са имали толкова много работа с оказване на първа помощ.

Лудата фиеста в Колумбия за победата над Уругвай с 2:0 също взе жертва. Жена на 25 години е била пронизана от куршум, изстрелян от празнуващи фенове в столицата Богота. Макар в деня на мача продажбата на алкохол да е била забранена, 8-милионният град е потънал в опиянение.

Регистрирани са хиляди инциденти, за опазването на реда са били мобилизирани 20 хил. полицаи. От кметството обявиха, че са подадени сигнали за 150 автомобилни катастрофи и над 3000 сбивания.

Ръкопашна схватка е имало и в тунела на стадиона в Белу Оризонте. На път към съблекалнята на почивката спречкването между чилиеца Гари Медел и бразилския нападател Фред е получило продължение. Пресаташето на "селесао" Родриго Пайва е ударил с юмрук нападателя на съперника Маурисио Пиниля. "Той ме нападна, а аз се защитих - заяви говорителят на бразилците. - Чилийците започнаха да ни псуват и да ни блъскат. Това ни провокира."

Класирането на Бразилия за четвъртфинал се превърна в най-коментираното футболно събитие в социалната мрежа туитър с рекордните 16,4 милиона коментара. Само в минутата на последната пропусната от Чили дузпа са направени 388 985 съобщения.

Освен че слави вратаря Жулио Сезар за спасените две дузпи, цяла Бразилия целува греди, след като земетресението беше избегнато - отпадане още на осминафинал на мондиала. В 120-ата минута и при последната дузпа гредите спасиха държавата от национална трагедия.

В историята на "руската рулетка", каквито са дузпите, Бразилия се изравни с Аржентина. Двата гранда на Южна Америка имат по три победи и само едно отпадане след 11-метрови удари.

За първи път победителят се излъчва по този начин на Мондиал '82. Чили нито веднъж не беше стигал до такава ситуация. Общо "руската рулетка" се е разигравала 19 пъти, като в нея печели и България - срещу Мексико в Щатите през 1994 година.

Големият майстор на дузпите е Германия. Бундестимът е спечелил и четирите си мача по такъв начин. Но още по-любопитен е фактът, че само веднъж германец е пропуснал от бялата точка от 18 изпълнения.

Неудачник №1 в историята на мондиалите е Англия. "Трите лъва", които този път въобще не стигнаха до елиминации, отпаднаха и при четирите си опита да се класират след изпълнение на дузпи.